Sormaktan Çekinmeyin, Her Türlü Sorunuzu Sorabilirsiniz...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
Randevu Talebiniz İçin Ekibimiz Tarafından Aranacaksınız...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
Aranma Talebiniz İçin Ekibimiz Tarafından Aranacaksınız...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
+90 392 227 9342

Erkeklerde infertilite (kısırlık) problemi temel olarak iki kategoride incelenebilir:

 

1. Sperm üretim bozuklukları: Sperm hücrelerinin üretimini ve olgunlaşmasını engelleyebilecek birçok faktör mevcuttur. Bunlardan başlıcaları:

 

- İltihabi hastalıklar 
- Hormon bozuklukları 
- Çevresel problemler 
- Genetik problemler 
- Ateşli hastalıklar 
- Steroid kullanımı

 

Azospermi olarak adlandırılan ve menide canlı sperm olmadığını belirten durum, doğal yollarla gebelik elde etmenin mümkün olmayacağını göstermektedir. Fakat, bu durumu ağır oligospermi'den ayırt edebilmek önemlidir. Oligospermi durumunda, menide yetersiz de olsa çok az sayıda sperm bulunmaktadır ve bu sperm, belli başlı uygulamalardan sonra mikroenjeksiyon yöntemi ile tüp bebek tedavisi için kullanılabilmektedir.

 

Azospermi'nin obstrüktif veya non-obstrüktif olduğunun araştırılmasında yarar vardır.

Obstrüktif azospermi, sperm üretiminin mevcut olduğu fakat üretilen spermin sperm kanallarındaki tıkanıklıklar nedeniyle dışarıya çıkamama durumudur. Bu tür durumlarda, cerrahi sperm arama yöntemlerine başvurulur ve ekseriyetle içeride canlı sperm hücresi bulunabilmektedir. Elde edilen sperm tüp bebek ve mikroenjeksiyon tedavisinde kullanılabilecek nitelikte olabilmektedir. Obstrüktif azospermi vakalarında cerrahi yöntemlerle elde edilen spermler taze olarak tüp bebek tedavisinde kullanılabileceği gibi, çoğu zaman elde edilen sperm sayısı ve kalitesi spermin dondurulmasına uygun nitelikte de olmaktadır.

 

Non-obstrüktif azospermi, sperm kanallarının açık olmasına rağmen, yeterli miktarda olgun sperm üretiminin olmaması durumudur. Testislerde sperm üretimi olmadığı vakalarda sorun ya doğuştan gelmiş bir sorundur (genetik sorunlar ve inmemiş testis sendromu gibi) veya viral enfeksiyonlar, radyasyona maruz kalma, kanser tedavisi esnasında alınmış kemoterapi, travma gibi dış etkenlere bağlı gelişmiş bir sorundur. Sperm üretimi bozuklukları sertoli cell only (SCO) sendromu, olgunlaşma problemi (sperm üretiminin farklı safhalarında takılması ve olgunlaşma fırsatı bulmaması), tübüler skleroz (sperm üretiminin gerçekleştiği tüplerin hasarlı olması) nedenli olabilir. Bu durumların hiçbirisinin günümüzde etkin bir tedavi yöntemi yoktur ve testisten cerrahi yöntemlerle sperm aranması ve canlı sperm hücresine rastlanırsa mikroenjeksiyonda kullanılması tek seçenektir. Bilinmesi gerekir ki, cerrahi operasyonlarla sperm elde edilse bile, bu tür vakalarda elde edilecek olan sperm miktarı ve kalitesi oldukça düşük olacağından, elde edilen sperm taze olarak kullanılmalı ve dondurulması tercih edilmemelidir.

 

2. Spermin yumurtayı dölleme kapasitesi'nin düşük olması. Canlı sperm hücrelerinin varlığı her zaman spermin yumurtayı dölleyebilme kapasitesinin olduğunu göstermeyecektir. Spermin morfolojisi de, yani spermin yapısı da önemli bir faktördür. Meni'de canlı sperm olması fakat normal yapıda spermin mevcut olmaması, yumurta dölleme kapasitesini tamamen sıfırlayabilecek bir özellik olacaktır. Fakat, normal yapıda az miktarda spermin mevcut olması halinde, tüp bebek tedavisi ile sonuç alma ihtimali yüksek olacaktır.

 

Morfolojik yapının yanı sıra, spermin hareketliliği de çok önemlidir. Hareketlilik (ya da motilite), cinsel birleşme esnasında menide mevcut spermin fallop tüplerine inmiş olan yumurtaya ulaşarak onu dölleyebilmesi için gerekli bir kriterdir. Hareketliliğin olmaması durumlarında, normal yapıda canlı sperm hücresi mevcut ise, mikroenjeksiyon yöntemi ile tüp bebek tedavilerinde başarı elde etme şansı mevcuttur.

 

Bir yılı aşkın süredir düzenli cinsel birliktelik olmasına rağmen, gebelik elde edilemiyorsa, ve kadında yapılan tüm infertilite testleri normal sonuçlanmışsa, erkek faktörlü bir infertilite problemi olup olmadığının anlaşılabilmesi için yapılması gereken ilk ve en önemli test spermiyogram, yani, sperm analizidir. Sperm analizi sonucunda, sperm örneği birçok parametre yönünden incelenecektir. Bu parametreler başlıca:

 

- Sperm hacmi 
- Sperm konsantrasyonu 
- Sperm hareketliliği (motilite) 
- Sperm morfolojisi (normal yapıda sperm miktarı) 
- pH seviyesi 
- Lökosit veya yuvarlak hücre sayısı

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2010 standartlarına göre, sperm sayımının normal referans aralığında olması için aşağıdaki kriterlere sahip olması gerekmektedir:

 

Konsantrasyon: >20 milyon/ml 
Motilite: > 50% 
Morfoloji: >30% normal yapıya sahip olmalıdır 
Beyaz küre (yuvarlak hücre): < 1 milyon/ml 
pH: 7.2-7.8

 

Sperm üretim veya yapısal sorunlarının ardında çevresel faktörler, yapısal bozukluklar, doğuştan gelen defektler (inmemiş testis sendromu gibi), genetik bozukluklar (Klinefelter's sendromu gibi), ateşli hastalıklar, steroid kullanımı, kanser tedavisi için alınan radyoterapi veya kemoterapi ve ileri yaş gibi faktörler bulunmaktadır.

 

Sporcular arasında, ve genellikle kas geliştirme sporları ile ilgilenen kişilerin bilinçsizce kullanmakta olduğu steroidler de sperm'in dölleme kapasitesini oldukça azaltmaktadır. Uzun süreli kullanımlarda sperm miktarı sıfır sperm'e kadar inebilmekte ve azospermi tanısı konulabilmektedir. Bu tür hastaların derhal steroid kullanımını bırakmaları tavsiye edilir. Steroid kullanımı bırakıldıktan sonra, 1-2 yıl içerisinde sperm parametrelerinin normalleştiği gözlemlenmektedir.

 

Cevabını bulamadığınız tüm sorularınız için bizlere iletişim bölümümüzden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda, bizlere daha detaylı bilgi vererek sizin için çok daha kapsamlı çözümler üretebilmemiz için, başvuru formumuzu doldurmanız yeterli olacaktır.

HAKKIMIZDA
KIBRIS TÜP BEBEK
HIZLI LİNKLER
Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi internet sitesine hoşgeldi niz! Sitemizin amacı, sizlere tüp bebek ve genel an lamda infertilite tedavileri hakkında detaylı bilgi sağlamak, ve tüp bebek tedavilerinde bilinmesi ge rekenleri sizlerin erişimine sunmaktır...