Sormaktan Çekinmeyin, Her Türlü Sorunuzu Sorabilirsiniz...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
Randevu Talebiniz İçin Ekibimiz Tarafından Aranacaksınız...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
Aranma Talebiniz İçin Ekibimiz Tarafından Aranacaksınız...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
+90 392 227 9342

İlk olarak, infertilitenin ne demek olduğunu anlamak çok önemlidir. Genellikle halk arasında kısırlık olarak tabir edilen infertilite, bir yıl veya daha uzun bir süre korunmaksızın düzenli cinsel birleşme yaşanmasına rağmen gebelik elde edememe durumudur. Şayet bir yılı aşkın bir süredir deneniyor ve gebelik elde edilemiyorsa, daha fazla beklemeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Bazı çiftler infertilite problemine gerekli hassasiyeti göstermemekte ve yıllarca bekledikten sonra bir uzmanın görüşüne başvurmaktadırlar. Bunun sonucunda, yaş çok ilerleyebilmekte ve çiftler kendi yumurta ve spermleri ile gebelik elde edebilme şansına artık sahip olamamaktadırlar. Bu sebeple, altın kuralımız, bir yıl gibi bir süre tüm denemelere rağmen gebelik elde edilemiyorsa, mutlaka infertilite testlerini yaptırmak için jinekoloğunuza başvurmanız gerekmektedir.

 

Halk arasındaki yanlış inanışlardan bir tanesi de, infertilite probleminin genellikle kadınlardan kaynaklandığını düşünmektir. Halbuki, infertilite sorunu kadınlarda ve erkeklerde tamamen eşit oranlarda rastlanmaktadır. Genel olarak, infertilite sorunlarının üçte biri kadın kaynaklı, üçte biri erkek kaynaklı ve geriye kalan üçte biri de ya hem kadın hem erkek kaynaklı, ya da açıklanamayan infertilite grubu olarak ayrılmaktadır.

 

Kadınlarda İnfertilite Sebepleri Nelerdir?

Temel olarak kadın infertilitesinden sorumlu üç ana faktör mevcuttur:

1. Ovülasyon Bozuklukları: Kadınlarda infertilitenin en temel sebebi ovülasyon bozukluklarıdır. Ovülasyon bozuklukları, yumurtanın yumurtalıklardan çıkarak fallopian tüplere geçerek döllenmeye hazır hale gelmesi esnasında oluşabilecek her türlü probleme verilen genel bir addır. Ovülasyon bozuklukları yumurtalık rezervinin azalması, yumurta kalitesinin düşmüş olması, genetik bozukluklar, daha önceden yumurtalıklara yapılmış olan cerrahi bir müdahale veya kemoterapi ve radyoterapi gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir.

2. Uterus Problemleri: Uterus, yani rahim, gebeliğin oluşumundan itibaren bebeğin gelişimini sürdürdüğü organdır. Rahim içerisinde gebeliğe engel teşkil edebilecek bir durum mevcut ise, gebelik oluşamayabilir veya oluşsa bile düşüklerle sonlanabilir. Rahimde olabilecek bir miyom veya polip, tüplerden gelebilecek bir sıvı akımı, embriyonun tutunmasına engel teşkil edebileceğinden birer infertilite sebebidir.
Rahimde yapışıklık ve rahmin fiziksel yapısındaki bozukluklar da gebeliğe engel yaratabilecek problemlerdendir.

3. Servikal problemler: Serviks, yani rahim girişinde olabilecek bir tıkanıklık, servikste olabilecek bir kist veya polip veya servikal zayıflık gibi problemler de infertiliteye sebebiyet vermektedir.

Bunlarla beraber, fallop tüplerinde olabilecek bir tıkanıklık, endometriozis ve polikistik over sendromu gibi problemler de infertilite sorunlarının bilinen sebeplerindendir. Bu tür faktörlerle beraber, dışsal faktörler de infertilite sebebi olabilmektedir. Bunlar stres, yüksek miktarda sigara ve alkol tüketimi, aşırıya kaçan spor aktiviteleri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları, çok zayıf veya çok kilolu olmak ve dengesiz beslenmek olarak gruplandırılabilir.

 

Nereden Başlamalı?

Şayet bir yıldır korunmadan düzenli olarak cinsel ilişkiye giriyor ve gebelik elde edemiyorsanız, ilk adım jinekoloğunuza giderek jinekolojik ultrasonografi yaptırmak olacaktır. Adetli iken yapılacak olan ultrasonografi tetkiki, over rezervinizin daha iyi okunabilmesini sağlayacaktır. Bu yüzden, jinekolojik ultrasonografi tetkikinizi ideal olarak adetinizin 2. veya 3. günün yaptırmanız gerekir. Yine aynı gün, hormon değerlerinizin ölçümünün yapılması hem yumurtalık rezervinizin hem de hormonal dengenizin tespiti açısından çok önemlidir.

Yapılacak olan hormon tetkikleri FSH, LH, E2, Prolaktin, TSH, AMH Progesteron overlerdeki yumurta rezervinin değerlendirilebilmesi amacıyla yapılır ve genel fertilite seviyeniz hakkında ciddi anlamda bir bilgiye ulaşmış olunur.

 

Bu testlerin sonuçlarının yorumlanması ve testlerin ne anlama geldikleri hakkında daha kapsamlı bilgiye ulaşmak için lütfen 'İnfertilite test ve tetkikleri' bölümümüzü ziyaret ediniz.

 

Bu testlerin ardından gerekli tanı konulamıyor ve ilk etapta yapılan tetkiklerde bir sorun görülemiyorsa ve bununla beraber erkeğin sperm sayısı ve sperm hareketliliğinin değerlendirildiği semen analizi testi sonuçları da normal değerlede ise, bir karar aşamasına gelmek gerekecektir. Bu karar, ileri seviye tetkiklere devam etmek veya tedavi aşamasına geçme arasında yapılacak bir karardır. İleri seviye test ve tetkikler maddi olarak külfetli olabileceği için, bazı durumlarda tedavi aşamasına geçmek ve bir deneme yapmak daha doğru bir seçim olabilir.

İleri seviye infertilite test ve tetkikleri, sizin infertilite geçmişiniz, aile medikal geçmişiniz ve önceki tedavilerde alınan sonuçlar doğrultusunda şekillenecektir. İleri seviye test ve tetkikleri genellikle aşağıdakileri içermektedir:

 

- Histerosalpingografi (HSG) 
- Karyotip Analizi 
- İleri enfeksiyon testleri 
- Trombofili gen paneli çalışması

 

Cevabını bulamadığınız tüm sorularınız için bizlere iletişim bölümümüzden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda, bizlere daha detaylı bilgi vererek sizin için çok daha kapsamlı çözümler üretebilmemiz için, başvuru formumuzu doldurmanız yeterli olacaktır.

HAKKIMIZDA
KIBRIS TÜP BEBEK
HIZLI LİNKLER
Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi internet sitesine hoşgeldi niz! Sitemizin amacı, sizlere tüp bebek ve genel an lamda infertilite tedavileri hakkında detaylı bilgi sağlamak, ve tüp bebek tedavilerinde bilinmesi ge rekenleri sizlerin erişimine sunmaktır...