Sormaktan Çekinmeyin, Her Türlü Sorunuzu Sorabilirsiniz...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
Randevu Talebiniz İçin Ekibimiz Tarafından Aranacaksınız...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
Aranma Talebiniz İçin Ekibimiz Tarafından Aranacaksınız...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
+90 392 227 9342

Uzun ve değerli çabalar sonucu elde edilen gebeliklerde yaşanan kayıplar en üzücü durumlardan biridir. Özellikle 12. haftaya kadar olan sürede oluşan gebelik kayıplarında heyecanla bebek bekleyen aile ve de doktor oldukça stresli zamanlar yaşar. Doğal yollarla gebelik elde edebilen hastaların bir kısmı, gebelik kayıplarına fazlaca önem vermeyip doktorlarına başvuruda bulunmayabilirler. Ancak tekrar eden gebelik kayıpları , daha sonrasında hasta üzerinde duygusal ve travmatik bir durum yaratmaktadır. Özellikle sebebinin bilinmiyor olması korku ve üzüntü dolu bir psikolojik külfeti içinde barındırmaktadır. Yardımcı üreme teknikleri (IVF) ile gebelik elde edilen vakalarda gerçekleşen düşüklerde de yine vakit kaybetmeden ileri tetkik ile değerlendirme yapılması için hekim önerisinin alınması gerekmektedir. Tekrarlayan düşükler, gerek doğal yollarla elde edilen gebeliklerde gerekse tüp bebek tedavilerinde karşılaşılabilen en üzücü durumlardan bir tanesidir.

 

Tekrarlayan düşük tecrübesi olan hastalarımıza mutlaka tanısı konulabilecek bir sorunla karşı karşıya kaldıklarını bilmelerini isteriz. Bir hastanın tekrarlayan gebelik kaybı yaşadağının tanısını koyabilmek için 3 kez ardışık olarak düşük yapmış olması gerekir. Hayatında tek bir kez düşük yapan bir kadının önemli bir problemi olduğunu düşünmek doğru bir varsayım olmayacaktır, çünkü istatistiksel olarak ilk gebeliği düşükle sonuçlanan bir kadının ikinci gebeliğinin sağlıklı bir doğumla sonuçlanma ihtimali %80'in üzerindedir. Bu durumda, tek bir kez gebelik kaybı yaşayan bir kadında durumunun ileri test ve tetkik ile değerlendirilmesine ihtiyaç duyulmayacaktır. Fakat hasta birden fazla gebelik kaybı yaşamış ise ve bu gebelik kayıplarında benzer özellikler söz konusu ise, o zaman ileri derece araştırmalara ihtiyaç duyulacaktırİleri seviye araştırmalarda önemli olan unsurlarda bir tanesi, gebelik kayıplarının hangi dönemde yaşandığının tespit edilmesidir. Şayet hasta gebelik kayıplarını 12 hafta sonrasında yaşıyorsa, o zaman akla gelecek problemlerden bir tanesi servikal yetersizliktir. Hasta gebe kalmadan önce yapılacak olan servikal testler ile tanı konulması mümkün olacaktır. Hasta gebe iken, yakın takip ile gerekli müdahalenin yapılması ve serviksin dikiş ile sağlamlaştırılması da mümkün olacaktır. Bununla birlikte, rahim içi sorunları ve rahimdeki yapısal bozukluklar da incelenmelidir. Şayet sorun bu değilse ve/veya gebelik kayıpları 12 haftadan önce oluyorsa, o zaman buradaki sebebin ortaya konulması gerekmektedir. Bu durumda farklı analizler önerilerek tedavi planı oluşturulması sağlanacaktır.

 

İlk etapta, kadın ve erkekte üreme hücreleri olan yumurta ve sperm hücrelerinde herhangi bir problemin olup olmadığının araştırılmasında yarar vardır. Bununla birlikte hastaların kromozom sayısı ve yapısında herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için karyotip analizi yapılması önem taşımaktadır. Şayet genetik kaynaklı bir sorun tespit edilirse, tüp bebek tedavisi ile genetik analizlerin yapılması sorunu büyük ölçüde çözmemize yardımcı olacaktır.

 

Tekrarlayan düşüklerin analizinde en sık rastlanan problemlerden bir diğeri de trombofilik defektlerdir. Trombofilik defektler, pıhtılaşma sistemiyle ilgili sorunlara yol açarlar. Trombofilik defektlerle ilişkilendirilmiş birden fazla gen mutasyonu tespit edilmiştir. Kısaca, bazı genlerdeki mutasyonlar kanda pıhtılaşma sorununa sebebiyet verebilmekte, ve bu pıhtılaşma problemi kan dolaşımından plasentaya geçerek bebeğin kalbini durdurarak gebelik kayıplarına yol açabilmektedir. Bu tür durumlarda gebelik planlanan dönemde ve gebelik esnasında kan pıhtılaşmasını önleyecek önlemler alınması ile başarılı bir gebelik süreci planlanabilmektedir.

 

Genel anlamda tekrarlayan gebelik kayıplarının sebepleri aşağıdaki şekilde incelenebilir: 
1- Servikal yetersizlik veya serviksle alakalı başka problemler. 
2- Rahim içi problemleri veya rahimdeki yapısal bozukluklar 
3- Genetik faktörler 
4- Kan pıhtılaşma (tromobofili) problemleri 
5- Enfeksiyon hastalıkları 
6- Üreme hücrelerindeki bozukluklar

 

Bu bilgiler sadece sizleri genel anlamda bilgilendirme amaçlıdır. Daha net tanı konabilmesi için, düşüklerinizle alakalı gerekli test ve tetkikler yapıldıktan sonra size uygun çözümler üretilecektir. Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak sizlere kapsamlı çözümler sunabilmek bizler için önem taşır.

HAKKIMIZDA
KIBRIS TÜP BEBEK
HIZLI LİNKLER
Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi internet sitesine hoşgeldi niz! Sitemizin amacı, sizlere tüp bebek ve genel an lamda infertilite tedavileri hakkında detaylı bilgi sağlamak, ve tüp bebek tedavilerinde bilinmesi ge rekenleri sizlerin erişimine sunmaktır...