Sormaktan Çekinmeyin, Her Türlü Sorunuzu Sorabilirsiniz...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
Randevu Talebiniz İçin Ekibimiz Tarafından Aranacaksınız...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
Aranma Talebiniz İçin Ekibimiz Tarafından Aranacaksınız...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
+90 392 227 9342

Erkek kısırlığının en şiddetli vakalarındandır.Azospermi meni örneğinde hiç sperm olmaması olarak tanımlanmaktadır.

 

Azospermi iki şekilde gelişebilir; 
1. Sperm üretiminin olmasına rağmen üreme merkezinden dışarı atılamaması ( obstrüktif),
2. Sperm üretiminde problem olmasıdır (non-obstrüktif).

 

Azospermi durumunda cerrahi yöntemlerle sperm elde etmeye çalışılır. Bu yöntemler PESA – MESA - ve TESE yöntemleridir.

 

’Erkeklerde infertilite problemi’ adlı bölümümüzde azospermi tanımlamasını ve azospermi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Obstrüktif azospermi vakalarında cerrahi metodlarla içerideki dokulardan canlı sperm elde etme ve tüp bebek tedavisinde başarı elde etme ihtimali non-obstrüktif vakalara göre daha yüksektir. Sperm analizi yaptırmış azospermi teşhisi konmuş (menide canlı sperm sayısı sıfır olarak belirtilmiş) ise, mutlaka üroloğunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

 

Erkekten kaynaklanan kısırlık sebepleri sadece azospermi ile sınırlı değildir. Spermin sayısı kadar hareketliliği ve şeklinin de önemli olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Erkek kısırlığının tedavisinde son yıllarda hızlı gelişmeler kaydedilmiştir. Hatta sıfır spermle bile baba olabilme şansı bulunmaktadır. Hormon eksikliğine bağlı olarak gelişen azospermi hastalarında hormon takviyesi ile tedavi yapılabilir. Ancak tıkanıklık dolayısı ile oluşum gösteren azospermi hastalarında cerrahi operasyon gereklidir. Azospermi vakalarında sperm elde etmek için en fazla kullanılan yöntemler aşağıda belirtilmiştir.

 

1. Percutaneous Epididymal Sperm Aspiration (PESA) - Perkütan sperm aspirasyonu
PESA yöntemi mikroenjeksiyon (ICSI) yönteminde kullanmak üzere azospermi hastalarına uygulanan ve epididim dokusundan iğne girilerek örnek alma işlemidir. Bu yöntem ile elde edilen spermler az gelişmiş ve düşük kalitede olsa bile ICSI tedavisi için uygun nitelikte olurlar.

 

2. Micro Epididymal Sperm Aspiration (MESA)
MESA, erkeklerde epididimiste tıkanıklık veya gerilme, epididim yokluğu, vazektomi, testislerde şişme durumunda kullanılan bir yöntemdir. Genel anestezi altında yapılır, cerrahi mikroskop ile epididim dokusundan aspirasyon tekniği ile sperm elde edilir. Elde edilen sperm normal meniden gelen spermden daha düşük kalitede olsa bile, tüp bebek ve mikroenjeksiyon tedavisinde kullanılmak için yeterli olmanın yanı sıra, bazı durumlarda birkaç tüp bebek denemesine yetecek kadar sperm elde edilebilektedir.

 

3. Testicular Sperm Extraction (TESE) - Testiküler sperm ayrıştırması
TESE uygulaması, epididimis'ten sperm elde edilemeyen non-obstrüktif azospermi vakaları için uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntem ile testis dokusunda sperm hücresi olup olmadığı incelenir. Menide hiç spermi bulunmayan veya menide spermi bulunan fakat normal yapıda sperm hücresi bulunmayan hastalara uygulanır. TESE prosedürü esnasında, testisten küçük bir doku parçası alınır ve prosedür sonrasında sperm hücreleri bu dokudan ayrıştırılarak tüp bebek tedavisi için kullanılır. MESA ve PESA prosedürlerine oranla, TESE prosedürüne ihtiyaç duyulan vakalarda daha az sayıda sperm elde edilebilmekte hatta bazı durumlarda hiç sperm elde edilememektedir. Bu tür durumlarda sperm donasyonu tedavisi en uygun tedavi seçeneği olacaktır.

 

/kktc-cerrahi-sperm-arama-yontemleri

HAKKIMIZDA
KIBRIS TÜP BEBEK
HIZLI LİNKLER
Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi internet sitesine hoşgeldi niz! Sitemizin amacı, sizlere tüp bebek ve genel an lamda infertilite tedavileri hakkında detaylı bilgi sağlamak, ve tüp bebek tedavilerinde bilinmesi ge rekenleri sizlerin erişimine sunmaktır...