Sormaktan Çekinmeyin, Her Türlü Sorunuzu Sorabilirsiniz...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
Randevu Talebiniz İçin Ekibimiz Tarafından Aranacaksınız...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
Aranma Talebiniz İçin Ekibimiz Tarafından Aranacaksınız...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
+90 392 227 9342

Sperm dondurma işlemi, spermin daha sonra kullanılması amacı ile dondurulmasına verilen genel bir isimdir. Aslında, dondurma kelimesi tam olarak yapılan işlemi özetlememektedir. Eskiden sperm hücreleri muhafaza edilmek istendiği zaman 'yavaş dondurma' işlemine tabi tutuldukları için, dondurma kelimesi lugatımızdaki yerini almıştır. Her ne kadar da yeni teknojiler 'yavaş dondurma' protokollerinin yerini 'Vitrifikasyon' işlemine bırakmış olsa da, vitrifikasyon işleminin dilimizde tam bir karşılığı olmadığı için 'dondurma' kelimesi halen kullanılmaktadır.

 

Vitrifikasyon, mevcut sperm hücrelerini yavaşca soğutarak donma ısısına getirmek yerine, şoklama şeklinde bir anda -196 dereceye getirmesi işlemidir. Bu sayede sperm hücreleri şoklanarak kısa bir süre içerisinde sıvı azot tankının içine alınarak muhafaza edilebilir, hem de yavaş dondurma işleminde olduğu gibi kristallenme gibi sorunları ile karşılaşılmaz.

 

Hangi Hallerde Sperm Dondurulur?

Spermin dondurularak muhafaza edilmesinin birden çok nedeni vardır. Genel anlamda, şu an için çocuk sahibi olmayı planlamayan, fakat ileride bu imkana sahip olmak isteyen tüm erkekler için bu seçenek göz önünde bulundurulabilir. Aşağıda, sperm dondurma işlemine başvuran erkek hastalarımızın başvurma sebeplerinden başlıcaları belirtilmiştir.

 

1- Kanser, testis tümörü (çift taraflı) cerrahi olarak tedavi öncesinde hastamız testislerini kaybetmeden önce sperm örneğini dondurabilmektedir.
2- Kemoterapi ve radyoterapi gerektiren Lenfoma ve diğer kanser türlerinde sperm hücreleri en erken etkilenen ve hasara uğrayan hücreler oldukları için sperm örneğinin dondurulmasında yarar vardır.
3- Kısıtlı miktarlarda ve cerrahi müdahale (TESA, TESE gibi) elde edilen spermler, şayet o esnada tüp bebek tedavisi için kullanılmayacak ise, ilerisi için muhafaza edilebilmektedir. Fakat bilinmesi gerekir ki, cerrahi operasyonlarda elde edilen spermler hem sayı olarak hem de kalite olarak daha düşük oldukları için taze kullanılmaları her zaman tercih sebebi olmalıdır.
4- Sperm vermede çok sorun yaşayıp, bu nedenle tedavinin zor yapılabileceği hallerde hastamız daha stressiz bir zamanda sperm örneğini vererek dondurabilir, ve tüp bebek tedavisi esnasında örnek çözülerek kullanılabilir.
5- Herhangi bir nedenle ilerde kullanılmak üzere spermini muhafaza etmek isteyen erkek hastalarımız bizlere başvurabilmektedir.

 

Dondurmadan önce yapılması gereken testler var mıdır?

Evet vardır, dondurma öncesi hastanın önceden yapılmış (1-2 yılı aşmamış olması ideal) semen analizlerinin ve bulaşıcı hastalık (Hepatit, HIV, AİDS vs) olması gerekmektedir. Bulaşıcı hastalık testlerinin merkezimizde yapılması gerekmektedir.

HAKKIMIZDA
KIBRIS TÜP BEBEK
HIZLI LİNKLER
Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi internet sitesine hoşgeldi niz! Sitemizin amacı, sizlere tüp bebek ve genel an lamda infertilite tedavileri hakkında detaylı bilgi sağlamak, ve tüp bebek tedavilerinde bilinmesi ge rekenleri sizlerin erişimine sunmaktır...