Sormaktan Çekinmeyin, Her Türlü Sorunuzu Sorabilirsiniz...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
Randevu Talebiniz İçin Ekibimiz Tarafından Aranacaksınız...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
Aranma Talebiniz İçin Ekibimiz Tarafından Aranacaksınız...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
+90 392 227 9342

Mini IVF (mini tüp bebek) tedavisi ile, düşük dozda ilaç kullanılarak daha az sayıda ancak daha kaliteli yumurta geliştirilmektedir. Amaç; azalmış over (yumurtalık) rezervine rağmen, az sayıda da olsa gelişen yumurta veya yumurtalar olgunlaştığında, hasta için iyi kalitede yumurta elde etmektir. Ama hastada yumurta rezervi kalmadıysa bu tedavi yöntemi önerilmez.

 

Mini-IVF kimlere uygulanır?

 • Özellikle ileri yaştaki 40-47 yaş grugundaki azalmış over rezervi olan kadınlarda AMH seviyesi en az 0,3 ng / mL ise,
 • Genç yaşta yumurtalık rezervi azalmış olan kadınlarda,
 • Polikistik overli kadınlarda,
 • Yüksek doz ilaç kullanılmasına rağmen fazla sayıda yumurta elde edilemeyen ve kaliteli embriyo gelişmeyen kadınlarda da Mini-IVF / ICSI tercih edilir.

 

Bir çifte Mini-IVF/ICSI tedavisi önerilebilmesi için, öncelikle her iki patnerin de dört temel infertilite (kısırlık ) araştırmasından ve enfeksiyon taramasından geçmiş olması gerekir. Bu araştırmalar; hastaların mevcut durumuna göre hangi tedavi şeklinin uygun olduğunu belirlemek üzere yapılmaktadır.

 

Kadın için,

 • Sistemik ve Lokal fizik muayene: Bazal jinekolojik muayene ve jinekolojik ultrasonografi ile vajen, serviks ve uterusa (rahime ) ait temel anatomik bozukluklar değerlendirilir, overlere ( yumurtalıklara) ait yapısal ve/veya hormonal bozukluklara bakılır..
 • Hormon profili testleri: FSH, LH, Prolaktin, TSH, Progesteron overlerdeki yumurta rezervinin değerlendirilebilmesi amacıyla bazı hormonlara bakılır.
 • Tubal geçişin saptanması: HSG (Rahim Filmi) tetkiki yapılır.
 • Enfeksiyon testleri yapılır.

 

Erkek için,

 • Sistemik ve Lokal fizik muayene. Semen analizi: Sperm kalitesinin anlaşılabilmesi için; Sperm sayısı ve hareketliliğinin değerlendirilmesi, detaylı morfolojik değerlendirme, yıkama sonrası sperm değerlerine bakılır.
 • Enfeksiyon testleri yapılır.
 • Kadının yaşı, adet düzeni, ultrasonografi sonucu ve sperm kalitesi referans alınarak, hastaya özgün bir tedavi şeması çıkartılır; çünkü tedavi şeklinin seçimi, etkin başarının elde edilebilmesi için ciddi bir faktördür.

 

Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI), tüp bebek tedavisine ek olarak yapılabilen bir laboratuvar uygulamasıdır ve yumurtaların herhangi bir sperm ile değil, özellikle seçilmiş bir sperm tarafından döllendirilmesi anlamını taşır. ICSI yöntemi ile döllenme başarısı daha yüksektir, Kıbrıs Tüp Bebek Merkez’inde ICSI standart olarak uygulanmaktadır.

 

Mini-IVF/ICSI Tüp bebek tedavisinin aşamaları:

1. Yumurtalıkların uyarılması: Tüp bebek tedavisinde kullanılan tüm protokollerde adet kanamasının ikinci ya da üçüncü gününde yapılan ultrasonografi muayenesi ile beraber hormon testleri ( kanda östrojen tayini ) yapılır ve buna bağlı olarak kullanılacak ilaç dozları belirlenir. Mini Tüp bebek tedavisinde amaç hastanın kendi hormonları ve düşük doz ilaçlarla yumurtaların gelişmesini sağlamaktır.

 

2. Yumurta toplama işlemi: Yumurtalar istenen olgunluğa eriştiktiklerinde yumurta toplama (oocyte pickup-OPU) işlemi yapılır. Yumurta toplama; vajinal ultrason eşliğinde yumurtalık içine iğne ile girilerek yumurta içeren folikül adı verilen içi sıvı dolu yapıların toplanması işlemidir. Yumurta çatlatma iğnesi ( HCG) genellikle yumurtaların 18-20 mm büyüklüğe eriştiğinde uygulanır. HCG uygulandıktan ortalama 35 saat sonra yumurtlama (ovulasyon) olayı meydana gelir ve bunu takiben yumurta toplama işlemi (oocyte pickup-OPU) gerekleştirilir.


Yumurta toplama işlemi, işlemin hassasiyetinden ötürü genel anestezi altında yapılır. İşlem 15-20 dakika kadar sürer. Kullanılan yeni jenerasyon anestesi maddeleri sayesinde hasta çok kısa bir süre uyutulur. İşlem sonrasında hastanın dinlenme odasına alınarak 1-2 saat istirahat etmesi sağlanır ve daha sonra evine yollanır.

 

3. Sperm Örneğinin Alınması: Sperm örneği bu iş için ayrılmış özel bir odada alınmaktadır. Kişi mastürbasyon yoluyla sperm örneğini özel bir kaba toplar. Örnek vermek için 3-4 günlük cinsel perhiz olmalıdır. Semen analizi, erkeğin üreme potansiyelini belirlemek için kullanılan bir testtir. Semen analizi; spermin sayısı, hareketliliği, beyaz küre sayısı hakkında sonuçları verir.

 

4. ICSI (Mikroenjeksiyon) uygulaması: Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI), tüp bebek tedavisine ek olarak yapılan bir laboratuvar uygulamasıdır. Klasik tüp bebek tedavisinde laboratuvar ortamında sperm hücreleri yumurta hücresinin civarına bırakılır. Bir sperm hücresi kendi kendine yumurtayı döller. Mikroenjeksiyon (ICSI) yönteminde ise; erkeğin spermlerinden sadece bir tanesi alınır ve kadının yumurta hücresinin içerisine laboratuvar ortamında enjekte edilir. ICSI yöntemi ile döllenme başarısı daha yüksektir. Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’nde ICSI yöntemi standart olarak uygulanmaktadır.

 

5. Embriyo Transferi: Embriyo transferi 5-10 dakika kadar süren kısa bir işlemdir. ICSI işleminden sonra elde edilen embriyolar 2 -5 gün sonra, genellikle 3 gün sonra rahim içerisine ince bir kanül yardımı ile bırakılır.

 

Tüp bebek tedavisi için gereken ilaçların temini: Tedavi için adınıza düzenlenen reçetenizi e-posta ya da faks ile size ulaştırabiliriz ya da anlaşmalı olduğumuz eczanelere reçetenizi gönderip ilaçların size kargo ile ulaşmasını sağlayabiliriz. Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak ilaçlarınızın temininde sizlere her zaman destek olmaktayız.

 

Mini IVF Tedavi Maliyet Bilgisi

Mini IVF tedavisinin maliyeti 2500Euro’dur. Tedavi sırasında yapılan ultrasonografi ve konsültasyona ücret alınmaz. Aşağıda tedavi ücretine dahil olmayan ekstra giderleri bulabilirsiniz:

 

 • Tedavi süresince yumurta gelişimi için kullanılan ilaçlar.
 • Kıbrıs’a gelmeden önce tedaviye hazırlık döneminde yaptırmanız gereken testler, ilaç kullanımına geçilmesi ve bir kadın doğum hekimi tarafından yapılacak ultrasonografiler yaklaşık olarak 1000-1500TL olacaktır.
 • Bulaşıcı hastalık testlerini mekezimizde yapıyoruz. Kadın ve erkek için yapılan bu test yaklaşık 400TL’dir.

 

HAKKIMIZDA
KIBRIS TÜP BEBEK
HIZLI LİNKLER
Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi internet sitesine hoşgeldi niz! Sitemizin amacı, sizlere tüp bebek ve genel an lamda infertilite tedavileri hakkında detaylı bilgi sağlamak, ve tüp bebek tedavilerinde bilinmesi ge rekenleri sizlerin erişimine sunmaktır...