Sormaktan Çekinmeyin, Her Türlü Sorunuzu Sorabilirsiniz...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
Randevu Talebiniz İçin Ekibimiz Tarafından Aranacaksınız...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
Aranma Talebiniz İçin Ekibimiz Tarafından Aranacaksınız...
X (kapat)
Bilgileriniz hiç bir şekilde, hiç kimse ve kuruluşla paylaşılmayacaktır.
+90 392 227 9342

IVF Tedavisinde Sitoplazmik Transfer:

IVF Tedavisinde en son yeniliklerden biri Sitoplazmik Transfer’dir. Sitoplazmik transfer, bir tedavi yöntemi olmayıp, daha ziyade IVF / ICSI tedavisi ile kombinasyon halinde kullanılan bir prosedürdür. Sitoplazmik transferin temel amacı ileri yaş grubu kadınlardaki infertilite sorununa yardımcı olmaktır. Bizimle beraber yumurtalarımız da yaşlanır, bunun sonucu olarak yumurta hücrelerinin içindeki sitoplazmada bulunan mitkondriler hasar görür ve zamanla fonksiyonlarını yitirirler. Hücre sitoplazmasının içerisinde bulunan mitokondrinin görevleri arasında hücre için gerekli enerjinin üretilmesi, hücre büyümesini ve hücre bölünmesini sağlamak gelir. Şayet mitokondri hasara uğrarsa, hücrenin gelişmesi ve istenilen şekilde bölünerek büyümesi mümkün olmaz.

 

Sitoplazmik transfer merkezimizde 2012 yılından beri klinik olarak uygulanmaktadır. Sitoplazmik transfer yöntemi henüz yeni bir yöntem olduğu için elimizde fazla veri bulunmamaktadır. Ancak özellikle 40 yaş üzeri kadınlarda uygulanan tüp bebek tedavisinde sitoplazmik transfer prosedürünün başarı şansını yüzde 3 ile 5 arasında artırmakta olduğu gözlenmiştir. Bu oran tüp bebek tedavilerinde çok ciddi bir orandır. Sitoplazmik transfer ile yapılan tüp bebek tedavisinin uygulama açısından tüp bebek tedavisinden hiçbir farkı yoktur.

 

Hastanın yumurta toplama işlemi ( OPU) gününe denk gelecek şekilde genç ve sağlıklı bir donör hazırlanır. Donörün ve alıcısının yumurta toplama işlemi aynı saatler içerisinde yapılır. Donörden elde edilen yumurtaların sadece sitoplazmaları kullanılarak hastanın yumurta hücrelerinin içerisine verilir.

 

Sitoplazmik transferi özellikle 40’lı yaşların ilk yarısında olan kadın hastalara önermekteyiz. 45 yaş sonrasında, kadının kendi yumurtası ile gebe kalma şansı hızla azaldığı için bu yaş grubundaki hastalara yumurta donasyonu tedavisi önerilmektedir.

 

Sitoplazma Transferinin Biyolojik Olgusu

Bir canlının yapısal ve işlevsel en temel en küçük birimi hücredir. Bir yumurta hücresi (oosit), bir sperm hücresi ile biraraya geldiğinde embriyo oluşur. Tıpkı diğer hücrelerde olduğu gibi, oositte de (yumurta) bir çekirdek vardır, sitoplazmanın oluşması için sitozol ve organeller bir araya gelir. Mitokondri gibi organeller, endoplazmik retikulum ve golgi enerjisi üreterek proteinlerini sentezler, ve hücrenin farklı bölümlerine taşınmasını sağlar. Bir hücrenin sitozolunda birçok mitokondri (çekirdeği çevreleyen hücrenin sıvı kısmı) bulunmaktadır. Mitokondri hücresel solunumda bulunmakla beraber ATP şeklinde enerji üretimi yapar. Bunlar hücrenin enerji üreticileridir ve enerjiyi hücre tarafından kullanılabilir hale dönüştürürler.

 

Bizimle beraber hücrelerimiz de yaşlanır. Yaşlanmayla beraber hücresel oraganaller de eskisi kadar düzgün çalışmamaya başlar. Aynı şekilde oositlerde de (yumurta) yaş faktörüne bağlı olarak fonksiyonel bozukluklar oluşmaya başlar. Hücre organelleri ilerleyen yaş ile birlikte artık hücresel büyüme için yeterli enerji üretemez olurlar. Sitoplazmik IVF tedavisinde, yumurta donasyonu ile sağlıklı ve canlı sitoplazma elde edilir.

 

Hastanın (alıcı) kendi yumurta hücresi kullanılır, fakat bu yumurta hücresine büyüme ve gelişme şansı tanımak için donörden elde edilen daha iyi bir sitoplazmik yapı kullanılır. Genetik olarak bebeğin donör ile bir ilgisi olmaz. Bu çok yeni bir tedavi yöntemi olduğu için hala "klinik deneme" olarak çalışılmaktadır.

 

Sitoplazmik Transfer Tedavi Ücreti

Sitoplazmik Transfer ücreti standart tüp bebek tedavisine göre daha maliyetli bir yöntemdir. İleri yaş grubundaki anne adayına, donörden elde edilen yumurtanın sitoplazmik materyali kendi yumurtasına transfer edilir. Farklı bir deyişle bağışçı desteği sağlanır.

 

Kıbrıs Tüp Merkezi’nde Sitoplazmik Transfer Tedavisi 5000 Euro’dur, donörün tedavi ücreti de bu rakamın içinde yer almaktadır.

Tedavi maliyetine dahil olmayan giderler:

 

  • Kıbrıs’a gelmeden önce yapılması gereken ultrasonografi ve hormon testleri ve erkeğin yaptırması gereken semen analiz testi (spermiogram) .
  • Tedavi süresince kullanmanız gereken ilaçlar tedavi ücretine dahil değildir. Sizin için belirlenen ilaç dozuna bağlı olarak 2000 -2500TL arasında farklılık gösterir.
  • Bulaşıcı hastalık taraması. Kan yoluyla bulaşan hastalıklardan embriyo ve gametleri korumak için kendi laboratuvarımızda yaptığımız testlerdir. Bu testler 200 Euro’dur.
  • Konaklama seçenekleri ve ücretler hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki linke tıklayabilirisiniz.
    http://kktctupbebek.com/kibrista-konaklama.html
  • Uçuş biletleriniz ve kişisel harcamalarınız da tedavi ücreti kapsamında değildir.

 

Tedavinin Planlanması

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi, dünyanın en saygın ve başarılı IVF kliniklerinden biridir. Yüksek başarı oranları ve uygun maliyetlerle sunulan Tüp Bebek Tedavi seçenekleri yurtdışından ve Türkiye’den gelen hastalarımızın tercih nedeni olmaktadır.

 

Yurtdışından gelecek hastalarımız tedavilerine kendi ülkelerinde başlar. Böylece Kıbrıs’taki konaklama süresini 5 /6 güne kadar indirerek seyahat masraflarının azalmasına yardımcı olmaktayız. Bu durumda tedavi süreçleri aşağıdaki gibi gelişmektedir.

 

1. Tüp bebek tedavine hazırlık testlerinin yapılması ve buna bağlı olarak tedavi planın hazırlanması,
2. İlaç kullanımının başlaması ve kadın doğum hekimi tarafından usg kontrollerinin belirtilen günlerde yapılması,
3. Kıbrıs’a gelişiniz ile tedavinin son aşaması ve uygulamaları yapılır.

 

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi, düşük maliyetlerle yüksek hizmet kalitesi sunmaktadır. Başarılı tüp bebek tedavileri ile aileler özlemini çektikleri bebeklerine kavuşturmanın mutluluğunu yaşamaktadır.

 

Zaman ve bütçe sınırlaması olmayan hastalarımız 18 gün Kıbrıs’ta kalarak tedavinin tamamını merkezimizde yapabilmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen bize ulaşın.

HAKKIMIZDA
KIBRIS TÜP BEBEK
HIZLI LİNKLER
Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi internet sitesine hoşgeldi niz! Sitemizin amacı, sizlere tüp bebek ve genel an lamda infertilite tedavileri hakkında detaylı bilgi sağlamak, ve tüp bebek tedavilerinde bilinmesi ge rekenleri sizlerin erişimine sunmaktır...